REGULAMIN SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU

Podsumowanie działalności koła wolontariatu
w roku szkolnym 2021/2022.

W bieżącym roku szkolnym spotkania wolontariatu w ramach Szkolnego Koła Caritas odbywały się pod hasłem „Największy owoc przynosi życie, które jest oddawane”. Podczas cotygodniowych spotkań realizowaliśmy cele formacji charytatywnej aby wspólnie świadczyć pomoc potrzebującym w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego.

Włączaliśmy się do ogólnopolskich akcji charytatywnych, poznawaliśmy wzory osobowe godne naśladowania oraz współpracowaliśmy z instytucjami organizującymi pomoc.

Od  września kontynuowaliśmy całoroczne akcje prowadzone w ubiegłych latach:

zbiórka zakrętek dla Hospicjum Domowego w Siedlcach i zbiórka zużytych tuszów do małych drukarek atramentowych.

Od 27 września do 18 października dla uczczenia Dnia Papieskiego zbieraliśmy pieniądze do puszek przeznaczone na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, wspierającą naukę dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Dla wszystkich wspierających akcję przygotowaliśmy  słodki podarunek i wykonane specjalnie na tę okazję zakładki do książek z mottem szkoły na bieżący rok.

13 października mieliśmy okazję do wspólnej przygody i zabawy podczas wycieczki integracyjnej do Zuzeli i Ciechanowca. W Zuzeli - miejscu urodzenia Stefana Wyszyńskiego – oglądaliśmy m.in. zdjęcia i dokumenty dotyczące osoby prymasa oraz zobaczyliśmy jak wyglądała szkoła i dom w jego czasach. W Ciechanowcu zajrzeliśmy do Muzeum Wsi Polskiej i piekliśmy kiełbaski przy wspólnym ognisku. W listopadzie wybraliśmy się na cmentarz centralny, gdzie sprzątaliśmy zaniedbane groby i zapaliliśmy na nich znicze.

W grudniu przeprowadziliśmy akcję zbiórki kosmetyków i środków czystości dla bezdomnych z noclegowni w Siedlcach. Zorganizowaliśmy dwie przedświąteczne zbiórki żywności w sklepach pod hasłem „Tak, pomagam”. Zebrane produkty zostały przekazane  dla diecezjalnego Caritas w ramach współpracy z Parafialnym Kołem Caritas przy katedrze siedleckiej. Pieniądze ze skarbonek wielkopostnych w kwocie 563zł. przekazaliśmy dla Caritas na organizację wypoczynku dla potrzebujących dzieci. W styczniu i w kwietniu członkowie koła uczestniczyli w spotkaniach z opiekunem wolontariuszy z Hospicjum Domowego dla Dzieci w Siedlcach, podczas których dowiedzieli się o działalności hospicjum i możliwości pomocy nieuleczalnie chorym podopiecznym tej instytucji. Włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji pomocy dla Ukrainy poprzez zbiórkę żywności i innych produktów potrzebnych uchodźcom.

Uczniowie chętnie angażowali się w realizację poszczególnych akcji, wykazywali się chęcią niesienia pomocy potrzebującym i wrażliwością na ludzką niedolę i cierpienie. Dowodzi to potrzeby kontynuowania działalności Koła, które wspiera naszą szkołę w realizacji Programu Wychowawczego i misji Szkoły.

Opiekunowie koła:

Anna Wyrębiak