Sala Patrona

<zobacz foto>

Sala Patrona Szkoły Podstawowej nr 11 w Siedlcach zwyczajowo zwana Muzeum Jana Pawła II istnieje od 17.05.1997 roku. Jej organizatorem i społecznym  kustoszem był Adam Klejc. Otwarcia, w dniu nadania szkole, imienia Jana Pawła II , dokonał Ks. Bp Jan Mazur oraz Prezydent Miasta Siedlce Henryk Gut.

Cenne przedmioty związane z Osobą Ojca Świętego Jana Pawła II udało się pozyskać do Sali Patrona wprost z Watykanu  dzięki współpracy z Osobistym Sekretarzem Ojca Świętego  ks. Stanisławem Dziwiszem oraz siostrami zakonnymi: Tobianą Sobotka – przełożoną Sióstr Sercanek w Watykanie i Sylwierią Chwalczuk ze Zgromadzenia Albertynek w Rzymie. Zbiory Sali Patrona to: elementy garderoby (m.in., piuska i pantofle, pas, mitra), rzeczy osobiste Ojca Świętego tj. zegarek ręczny, pióro wieczne oraz pamiątki z papieskich pielgrzymek (m.in. hebanowy zegar – dar prezydenta Malawii czy hamak – dar prezydenta Kolumbii).

Uwagę zwraca także kolekcja medali i monet oraz bogaty zbiór znaczków pocztowych i okolicznościowych kopert, wyemitowanych przez poczty krajów niemal całego świata. Do najcenniejszych eksponatów szkolnej ekspozycji należy biała sutanna Świętego Jana Pawła II. Ściany muzeum zdobią liczne obrazy, dary Watykanu dla szkoły, a wśród nich portret Jana Pawła II, namalowany
w 1996 roku przez włoską malarkę Bellotti z autografem Ojca Świętego.

Dominującym elementem ekspozycji jest pokaźnych rozmiarów wizerunek Świętego Jana Pawła II.

Sala Patrona Szkoły Podstawowej nr 11 w Siedlcach odwiedzana jest licznie przez dzieci i młodzież szkolną, mieszkańców Siedlec, regionu, gości z całego kraju i świata (m. in z Japonii, USA). Ta niezwykła kolekcja pamiątek po Janie Pawle II zawsze wywołuje żywe reakcje zwiedzających.

Muzeum można zwiedzać bezpłatnie (po uzgodnieniu terminu z sekretariatem szkoły– tel: 25 7943681).

Serdecznie zapraszamy.