Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość.”
Jim Trelease
29 września obchodziliśmy w naszej szkole XX Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego patronką jest Janina Porazińska, wybitna pisarka która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest skierowany do wszystkich czytelników bez względu na wiek. Wszyscy bowiem wiemy, że zawsze jest dobry czas, aby rozpocząć przygodę z książką.
Od dawna wiadomym jest, że czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa ono m.in. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, rozwija poczucie humoru, wspomaga pamięć. Głośne czytanie jest też wspaniałą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces.
Tego dnia w naszej szkole uczniowie klas I – VIII, tego dnia wysłuchali fragmentów książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, czytanych na głos przez nauczycieli w klasach, i w bibliotece. Na korytarzu szkolnym odbył się happening na temat zalet głośnego czytania oraz wystawa nowości czytelniczych, która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów. Biblioteka szkolna przygotowała planszę i gazetkę na temat literatury dla dzieci i młodzieży. Uczniowie klasy 6D wraz z wychowawcą wzięli udział w pogadance i dyskusji na temat kultury czytelniczej.
Badania potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:
- buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,
- zaspokaja potrzeby emocjonalne,
- wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości,
- uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu,
- przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania,
- uczy myślenia,
- rozwija wyobraźnię,
- poprawia koncentrację,
- ćwiczy pamięć,
- przynosi wiedzę ogólną,
- ułatwia naukę,
- uczy odróżniania dobra od zła,
- rozwija wrażliwość moralną,
- rozwija poczucie humoru,
- jest znakomitą rozrywką,
- zapobiega uzależnieniu od mediów,
- chroni przed kwestionowanymi wpływami ze strony otoczenia i kultury masowej,
- pomaga w rozwiązywaniu problemów,
- jest zdrową ucieczką od nudy,
- jest profilaktyką działań aspołecznych,
- kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.