KALIGRAFIA NA MIARĘ SZTUKI…

W naszej szkole odbywa się wiele konkursów, które poszerzają horyzonty myślowe, rozwijają wyobraźnię i pozwalają naszym uczniom konfrontować swoją wiedzę z umiejętnościami innych, lecz ten konkurs jest zupełnie inny wyjątkowy

Może niektórzy zadają sobie pytanie: po co nam kaligrafia i co to takiego?  Kaligrafia to sztuka pięknego pisania, często zdobionego artystycznie. W niektórych krajach Dalekiego Wschodu urosła ona do rangi prawdziwej sztuki, cenionej nawet bardziej niż malarstwo czy rzeźba. Miała ona kształtować charakter, cierpliwość oraz doskonalić inne cechy charakteru. Czy zdobycie takich cech nie jest warte naszej uwagi i pracy?

Kaligrafia była kiedyś podstawowym przedmiotem w polskich szkołach, ale trwało to do 1960 r., kiedy została usunięta z programu nauczania. Może należałoby do niej wrócić, bo pięknie napisane teksty nadal wywołują zachwyt.

Miejski Konkurs Kaligraficzny Sztuka pisana odbywa się w naszej szkole i mieście już od pięciu lat. Polega na pięknym, wręcz artystycznym przepisaniu tekstu, co jest następnie oceniane przez znakomite jury, składające się z ludzi sztuki. W etapie szkolnym mieliśmy ok. 70 uczestników. Oto wyniki ich zmagań: Klasy II-III: 1. Maja Bieniek kl. II c, 2. Natalia Kaleta II a, 3. Karolina Orchowska- Bauer II c; wyróżnienia: Zosia Grzegrzółka III c, Marysia Cegiełkowska III c.
Klasy IV-VI:  1. Gabriela Mościcka IV d, 2. Weronika Pawliszyn V b, 3.  Zuzanna Radzikowska IV d; wyróżnienie: Aleksander Strzaliński IV a.
Klasy VII- VIII: 1. Paula Chmielewska VIII a, 2. Antonina Chojecka VII a,
3.  Jakub Bielecki VIII c.

2 czerwca o godzinie 9.00 odbył się etap miejski, na który przybyło 46 uczniów z siedleckich szkół podstawowych.  Uczestników konkursu powitała pani dyr. Małgorzata Szostek, życząc uczniom połamania piór. Każdy otrzymał tekst wiersza poety okresu romantyzmu, który należało pięknie przepisać, używając dowolnych przyborów. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: pani Joanna Woszczyńska, pani Marlena Czajkowska i pan Stanisław Skowronek. Są to mistrzowie w swoich dziedzinach, więc mogliśmy liczyć na sprawiedliwy werdykt.  Po 40 minutach prace zostały zebrane, a następnie ocenione. Po burzliwej dyskusji wybrano zwycięzców:

• Klasy 2-3:
    1. Lena Jajszczak kl. 3c  SP 4
    2. Wiktoria Kurowska kl. 3b  SP1
    3. Lena Rogalska kl. 3a  SP 4
  • Klasy 4-6:
    1. Lena Czmoch kl. 6   SP2
    2. Milena Kazulo kl. 6   SP 2
    3. Dominka Lugowska kl. 6   Katolicka  Szkoła Podstawowa
  • Klasy 7-8:
    1. Anna Wereszczyńska  kl. 8b  SP 1
    2. Aleksandra Kuryłek kl. 7a  SP 1
    3. Joanna Sobczak  kl. 8d   SP 4

Odczytywaniu imion i nazwisk zwycięzców towarzyszyły wiwaty i oklaski, rozdano dyplomy i cenne nagrody- przybory do pisania.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, bo to, że się tu znaleźliście, jest już wielkim sukcesem.

Zapraszamy za rok!

Mariola Świderska, Marzena Kolasiuk, Anna Prokurat, Urszula Wereszko.