Spotkanie profilaktyczne uczniów klas 1-3 z policją nt. BEZPEICZEŃSTW W INTERNECIE

Dnia 13 czerwca 2024 r. uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spotkaniu ze st. sierż. Barbarą Jastrzębską z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji w Siedlcach. Tematem przewodnim było BEZPEICZEŃSTWO DZIECI W INETERNECIE. Spotkanie mało na celu zwiększenie świadomości uczniów w kwestii zagrożeń internetowych. Policjantka uświadomiła uczniom, że oprócz pozytywnych zastosowań Internetu, wiążą się z nim także niebezpieczeństwa. Szczególną uwagę zwróciła na kontakty i spotkania z osobami nieznajomymi, poznanymi w sieci oraz na niebezpieczeństwa z tym związane. Uczniowie dowiedzieli się również na jakie zagrożenia w Internecie należy zwracać szczególną uwagę oraz tego jakich sytuacji należy się wystrzegać, aby nie stać się łatwym celem cyberprzestępców. Policjantka przestrzegała dzieci przed przesyłaniem osobom nieznajomym zdjęć i filmów, a także informacji, które ktoś mógłby wykorzystać do popełnienia przestępstwa. St. sierż. Barbara Jastrzębska przypomniała także o odpowiedzialności karnej nieletnich zarówno tej, która wiąże się z nieodpowiednimi zachowaniami w Internecie, przypominając, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna, a każde użycie komputera zostawia ślady. Jak również tej wynikającej z popełnienia przez nieletnich czynu karalnego lub demoralizacji. Na zakończenie spotkania uczniowie zostali poinformowani jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie jej szukać, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. To była bardzo pouczająca lekcja!

Monika Kaźmierczak