„Promieniowanie ojcostwa”

Św. Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae” napisał: „Bronić życia
i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi” (EV 42).
Te słowa towarzyszą nam w bieżącym roku jako motto naszej szkoły.

W kolejną rocznicę urodzin Wielkiego Polaka – św. Jana Pawła II uroczyście obchodziliśmy Święto naszej społeczności szkolnej. Był to dzień szczególny- radosny- stanowił wyraz naszej pamięci i zjednoczenia z niezwykłym Patronem Szkoły – św. Janem Pawłem II. Uroczysty charakter dnia podkreślał odświętny ubiór, z elementami kolorów papieskich (kotylionów, ozdobnych wstęg), a także dekoracja, wystrój szkoły i sal lekcyjnych.

Dnia 21.05.2024r. o godz. 9.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta
w kościele św. Stanisława w Siedlcach z aktywnym udziałem uczniów. Program obchodów Święta był niezwykle bogaty i różnorodny- dostosowany do poziomu klas, ich zainteresowań oraz zdolności.

Uczniowie klas I-III obejrzeli spektakl w wykonaniu szkolnego teatrzyku, następnie uczestniczyli w uroczystym apelu poświęconym Patronowi Szkoły.
W dalszej kolejności spotkali się przed tablicą upamiętniającą św. Jana Pawła II, tam miała miejsce wspólna modlitwa, śpiewanie pieśni, recytacja wierszy o Janie Pawle II oraz symboliczne zapalenie zniczy. Uwieńczeniem działań było wykonanie wystawy prac plastyczno – technicznych uczniów na terenie zielonym przed szkołą.

Uczniowie klas IV-VIII po Mszy Świętej obejrzeli spektakl „Obdarowani światłem” – inscenizację na podst. dramatu Karola Wojtyły pt.: „Promieniowanie ojcostwa”. Sztuka ta ukazywała, czym jest człowieczeństwo, jakie są trudy ojcostwa oraz przedstawiała Adama jako ojca pokoleń. Utwór zawierał także refleksję
o matczynej miłości, relacjach między człowiekiem a Bogiem.

Przedstawienie przygotowane przez uczniów pod opieką pań: Katarzyny Suchoń i Iwony Moskwiak, dostarczyło wielu wrażeń i przemyśleń. Zrozumieliśmy, że szczególnym miejscem, gdzie życie ludzkie powinno być kochane, chronione
i szanowane jest rodzina. To, co wynosimy z rodziny jest naszym dziedzictwem oraz wielkim skarbem. Wartości przekazane przez rodziców, wychowawców, mogą być tytułowym światłem, które opromienia różne ciemności, z jakimi spotykamy się na drodze ku dojrzałości.

Ostatnim punktem wspólnego świętowania było klasowe malowanie kadrów
z najwspanialszych dni z życia szkoły. Święto Szkoły było nie tylko świetną lekcją kształtowania właściwych postaw uczniów, ale podkreśleniem wartości ponadczasowych w wychowaniu dzieci i młodzieży, a także radosnym spotkaniem wzbogaconym wspólną zabawą.