29 października 2021 r. uczniowie klasy 8c i na ich zaproszenie Paula z 8a i Krystian z 8b wzięli udział w wycieczce do Sulejówka i Warszawy. W Sulejówku – w nowo otwartym Muzeum Józefa Piłsudskiego – obejrzeli wystawę „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867 – 1935”. Dzieli się na galerie przedstawiające etapy życia Marszałka: dzieciństwo, młodość spędzona w Zułowie, Wilnie i Charkowie, zesłanie na Syberię, konspiracja w szeregach Polskiej Partii Socjalistycznej, tworzenie ruchu wojskowo-niepodległościowego w Galicji, walka zbrojna o niepodległość i granice Rzeczypospolitej, późniejsza działalność polityczna prowadzonej przez Piłsudskiego po przewrocie majowym w 1926 roku, a także wpływ działań Marszałka na kształt współczesnej Polski. Wychodząc z muzeum uczniowie z uznaniem komentowali dokonania Józefa Piłsudskiego.
Następnym etapem wycieczki była wizyta na Komunalnym Cmentarzu Powązkowskim. Spacer powązkowskimi alejami wśród miejsc wiecznego spoczynku naszych narodowych bohaterów był dla ósmoklasistów czasem zadumy. Uczniowie na chwilę, w skupieniu zatrzymali się przy grobie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, autora „Kamieni na szaniec” i bohaterów tegoż utworu – a także przed pomnikiem oraz grobami ofiar lotniczej katastrofy smoleńskiej z 2010 r. Zainteresowanie wzbudziły też informacje o powązkowskiej Łączce, czyli miejscu, gdzie powojenne władze komunistyczne Polski grzebały pomordowanych potajemnie Żołnierzy Wyklętych.
Ostatnim etapem tej patriotycznej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, które również zaciekawiło młodzież. Po wejściu do środka zwiedzający odnieśli wrażenie, że właśnie znaleźli się w sercu Warszawy w czasie II wojny światowej. Rekonstrukcja samolotu, który dostarczał pomoc walczącej stolicy, dźwięki, obrazy, zdjęcia, dokumenty, listy, archiwalne kroniki filmowe, wspomnienia uczestników powstania, broń, mundury a nawet kartki z kalendarza 1944 roku były dla uczniów źródłem wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Uczniowie byli w drukarni powstańczej, a także przechodzili w ciemnościach kanałami, tak jak powstańcy. Wielu wzruszeń dostarczył poruszający film „Miasto ruin”. Uczniowie dowiedzieli się, jakie były okoliczności wybuchu powstania, jaki był jego przebieg, sukcesy, niepowodzenia i skutki.
Wycieczka w przededniu Święta Zmarłych i Narodowego Święta Niepodległości skłoniła uczniów do refleksji nad naszą historią i jej bohaterami.
Opiekunami uczniów byli nauczyciele mgr Ewa Kloge i mgr Marek Biarda.