Aktualności-Rodzina Szkół im. JP II

ROK SZKOLNY 2023/2024

VI Festiwal Piosenki Papieskiej

PDF – 749 KB

Diecezjalny Konkurs Recytatorski „Pamięci Jana Pawła II”

PDF – 409 KB

Spotkanie Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
w Szkole Podstawowej w Połoskach

Dnia 14 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Połoskach odbyło się spotkanie przedstawicieli szkół noszących imię Jana Pawła II
z Diecezji Siedleckiej. Motto przygotowane na ten dzień przez szkołę – zaczerpnięte z nauczania św. Jana Pawła II brzmiało: „Wstań, nie skupiaj się na swoich słabościach i wątpliwościach, żyj wyprostowany”.

W spotkaniu uczestniczyli: ksiądz dr Grzegorz Stolarski, Pani mgr Urszula Szubińska, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Białej Podlaskiej oraz księża, dyrektorzy, nauczyciele i katecheci z 15 placówek oświatowych noszących imię Jana Pawła II Diecezji Siedleckiej.

Pani Bożena Sworczuk, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II
w Połoskach powitała wszystkich zebranych. Następnie poprosiła Panią Małgorzatę Szostek, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 11 im. Jana Pawła II
w Siedlcach, przewodniczącą Społecznej Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Siedleckiej o poprowadzenie spotkania.

Pani przewodnicząca poinformowała, że został ustalony termin XXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Uroczysta Msza Święta zaplanowana jest na godzinę 11 w dniu 10 października 2024 r. Jasnogórskie spotkanie rozpocznie się w środę 9 października br. Apelem w kaplicy Matki Bożej. W tym roku oprawę mszy świętej przygotują przedstawiciele szkół im. Jana Pawła II z Diecezji Siedleckiej. W związku z tym dokonano przydziału zadań wiążących się z oprawą Mszy Świętej na Jasnej Górze.

Konkurs na znaczek pielgrzymkowy organizuje Zespół Szkół Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sobieniach-Jeziorach.

W czasie spotkania omówiono realizację w bieżącym roku szkolnym konkursów związanych z patronem szkół. Podjęto również temat organizacji Dnia Skupienia dla Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu ks. dr Grzegorza Stolarskiego. Prelegent mówił o problemach, z jakimi musi mierzyć się współczesne pokolenie – między innymi trudnościami z określeniem własnej tożsamości. Ks. Stolarski podkreślił potrzebę nieustannego podejmowania działań mających na celu wychowywanie młodych ludzi w duchu nauczania
św. Jana Pawła II, przybliżania postaci naszego patrona, przypominania dziedzictwa, które nam zostawił.

Następnie przedstawiciele szkół im. Jana Pawła II włączyli się w zainicjowaną przez ks. dr Grzegorza Stolarskiego dyskusję. Podzielili się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniem z codziennej pracy.

Kolejnym punktem spotkania było widowisko teatralne inspirowane nauką Jana Pawła II w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II
w Połoskach. Miało ono swoją premierę ponad 10 lat temu – podczas uroczystości nadania szkole w Połoskach imienia świętego Polaka. „Jana Pawła uczniowie’’ przedstawili historię człowieka o imieniu Piotr od poczęcia aż do wieku dojrzałego. W kilku scenach i krótkich ,,migawkach’’ z życia bohatera widzowie obserwowali skutki pozbawienia dziecka miłości i czułości rodziców oraz zastąpienia tych wartości dobrami materialnymi. Poszczególnym obrazom towarzyszyły słowa zaczerpnięte z Tryptyku Rzymskiego i papieskich homilii, będące refleksyjnymi komentarzami zdarzeń i dokonywanych wyborów. Występ uwieńczyło wspólne odśpiewanie Barki – ulubionej pieśni Jana Pawła.

Uczestnicy spotkania dokonując wpisów w Kronice Szkolnej wyrażali uznanie dla serdecznej atmosfery spotkania i stworzenia możliwości duchowego ubogacenia.

Plan pracy Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Siedleckiej na Rok Szkolny 2023-2024

PDF – 91 KB