Z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj Samorząd Uczniowski kl. 4-8 zaproponował uczniom naszej szkoły udział w akcji "Śpiewamy Polsce". W wydarzeniu wzięły udział klasy: 3c, 4a, 4b, 4d, 5a, 5b, 5c, 5d, 6a, 6c, 7a, 8b. Zapraszamy do obejrzenia efektów naszych działań.

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 1918 r. Polska po ponad 123. latach niewoli odzyskała niepodległość. Z tej okazji zapraszamy na wirtualną akademię przygotowaną przez uczniów klasy 4a, 5a, 7a, 7b, 8b oraz p. Iwonę Moskwiak i p. Małgorzatę Woźnicę.

Wirtualna akademia dla klas 1-3

Historyczno – patriotyczna wycieczka
do Sulejówka i Warszawy

wycieczka

29 października 2021 r. uczniowie klasy 8c i na ich zaproszenie Paula  z 8a i Krystian z 8b wzięli udział w wycieczce do Sulejówka i Warszawy. W Sulejówku - w nowo otwartym Muzeum Józefa Piłsudskiego – obejrzeli wystawę „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867 – 1935”. Dzieli się na galerie przedstawiające etapy życia Marszałka: dzieciństwo, młodość spędzona w Zułowie, Wilnie i Charkowie, zesłanie na Syberię, konspiracja w szeregach Polskiej Partii Socjalistycznej, tworzenie ruchu wojskowo-niepodległościowego w Galicji, walka zbrojna o niepodległość i granice Rzeczypospolitej, późniejsza działalność polityczna prowadzonej przez Piłsudskiego po przewrocie majowym w 1926 roku, a także wpływ działań Marszałka na kształt współczesnej Polski. Wychodząc z muzeum  uczniowie z uznaniem komentowali dokonania Józefa Piłsudskiego.

Następnym etapem wycieczki była wizyta na Komunalnym Cmentarzu Powązkowskim. Spacer powązkowskimi alejami wśród miejsc wiecznego spoczynku  naszych narodowych bohaterów był dla ósmoklasistów czasem zadumy.  Uczniowie na chwilę, w skupieniu zatrzymali się przy grobie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, autora „Kamieni na szaniec” i bohaterów tegoż utworu – a także przed pomnikiem oraz grobami ofiar lotniczej katastrofy smoleńskiej z 2010 r. Zainteresowanie wzbudziły też informacje o powązkowskiej Łączce, czyli miejscu, gdzie powojenne władze komunistyczne Polski grzebały pomordowanych potajemnie Żołnierzy Wyklętych.

Ostatnim etapem tej patriotycznej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, które również zaciekawiło młodzież. Po wejściu do środka zwiedzający odnieśli wrażenie, że właśnie znaleźli się w sercu Warszawy w czasie II wojny światowej. Rekonstrukcja samolotu, który dostarczał pomoc walczącej stolicy, dźwięki, obrazy, zdjęcia, dokumenty, listy, archiwalne kroniki filmowe, wspomnienia uczestników powstania, broń, mundury a nawet kartki  z kalendarza 1944 roku były dla uczniów źródłem wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Uczniowie byli w drukarni powstańczej, a także przechodzili w ciemnościach kanałami, tak jak powstańcy. Wielu wzruszeń dostarczył poruszający film „Miasto ruin”. Uczniowie dowiedzieli się, jakie były okoliczności wybuchu powstania, jaki był jego przebieg, sukcesy, niepowodzenia i skutki.

Wycieczka w przededniu Święta Zmarłych i Narodowego Święta Niepodległości skłoniła uczniów do refleksji nad naszą historią i jej bohaterami.

Opiekunami uczniów byli nauczyciele mgr Ewa Kloge i mgr Marek Biarda.

List do taty

list do taty25 października w Sokołowie Podlaskim odbyła się gala finałowa etapu okręgowego konkursu "List do taty" organizowanego pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Mikołaja Pawlaka. Podczas uroczystości wręczono nagrody wyróżnionym uczniom. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele naszej szkoły: Wiktoria Sadowska (I miejsce), Alicja Drzewiecka (II miejsce), Kinga Osipowicz i Karol Szkopek (wyróżnienia). Na uwagę zasługuje odczytanie podczas rozpoczęcia spotkania m.in. pracy Alicji Drzewieckiej, uczennicy kl. 5b.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy laureatom i ich opiekunkom.

„Ja tylko śpiewać chcę...” - anielskim wykonaniem piosenki o tym tytule uczennica naszej szkoły -Tosia Chojecka wyśpiewała zaszczytne II miejsce w powiatowym konkursie „Cantate Deo”. Konkurs piosenki religijnej odbył się 26 października w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki. To już VI edycja. Przesłuchania miały miejsce w trzech kategoriach: przedszkola, klasy I-III i IV-VIII. Tosia reprezentowała starsze klasy (opieka: p. Iwona Moskwiak, p. Katarzyna Suchoń). Pierwsze miejsce w kategorii młodszych klas zajęła również uczennica naszej szkoły- Natalia Sienica (opieka p. Agnieszka Krusińska).

Gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i radości ze śpiewania.

Zapraszamy do obejrzenia wiadomości TV 11

"Nie lękajcie się" - te słowa Jana Pawła II zostały nam zadane do przemyślenia w ramach XXI Dnia Papieskiego.  Od początku października razem z młodzieżą starszych klas naszej szkoły zastanawialiśmy się nad tym, czy nie straciły one na aktualności i co konkretnie mogą oznaczać dla młodego człowieka. Podsumowaniem tych rozważań jest prezentowane nagranie, w którym pojawiły się wypowiedzi naszych uczniów. Ujmuje ich głębia, dojrzałość i odwaga w dawaniu świadectwa o więzi,  jaka łączy ich z Bogiem. Myślę, że dla Papieża Polaka, który patrzy na nas z Domu Ojca, to najwspanialszy prezent z okazji przeżywanej właśnie 43 rocznicy Jego wyboru na papieża.

Dziękuję uczniom za ich zaangażowanie, p. Iwonie Moskwiak za konsultacje artystyczne i pomoc techniczną, a p. Elżbiecie Rymuzie i s. Bożenie Redzik za podsuwane pomysły na to, jak w tym roku uczcić Patrona szkoły.

K. Suchoń