HISTORYCZNA WYCIECZKA 

11 października 2010 roku grupa czterdziestu uczniów i uczennic z klas: VIa, VIb i VIc pod opieką nauczycieli: p. M. Biardy, p. A. Wyrębiak i p. M. Wolskiej przebywała na wycieczce w Warszawie. 

Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczące się w dawnej elektrowni tramwajowej.

Ta w niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna, oddziałująca obrazem, światłem i dźwiękiem, tuż po wejściu zrobiła na nas olbrzymie wrażenie. Aranżacja wnętrza, efekty multimedialne, chodzenie po granitowym bruku wśród gruzów  przybliżyły nam powstańczą rzeczywistość i uświadomiły tragizm tamtych 63 dni Warszawy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym. Na trasie zwiedzania znalazła się również aranżacja kanału. Przejście przez niego było dla nas olbrzymim przeżyciem...

Drugim etapem wycieczki było zwiedzanie gmachów polskiego parlamentu.... Więcej w gazetce szkolnej

                Zespół


Tegoroczna X Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół       im. Jana Pawła II na Jasną Górę

odbyła się 6 października w obecności krzyża, który Sługa Boży Jan Paweł II trzymał w dłoniach podczas swojej ostatniej Wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej. Z naszej szkoły w pielgrzymce brało udział 47 uczniów z klas: IV d, V b, V c, VI d wraz z nauczycielami pod przewodnictwem Pani Dyrektor Małgorzaty Szostek.


III Diecezjalny Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II odbył się 30 września 2010 r. w Ulanie-Majoracie.

Wzięli w nim udział przedstawiciele 27 placówek oświatowo – wychowawczych noszących imię naszego Wielkiego Rodaka.

          Naszą szkołę reprezentowała delegacja uczniów i nauczycieli z Panią Dyrektor Małgorzatą Szostek.


”Zatańczysz ze mną ostatni raz”

1 października w Klubie „Trójka” odbyły się eliminacje konkursu „Piosenki moich rodziców”. Jedenastkę reprezentowały dwa zespoły. Ewelina Nowakowska oraz Wiktoria Nasiłowska zaśpiewały piosenkę pt. „Radość o poranku”, a Klaudia Kiszko i Piotr Mokrzecki utwór pt. „Zatańczysz ze mną ostatni raz”. Do finału zakwalifikowali się Klaudia i Piotr. Oba zespoły przygotowywała pani Iwona Moskwiak.


Pomagamy szkole w Wilkowie

Wilków to miejscowość niedaleko Kazimierza. Tej wiosny kilkakrotnie przeszła przez nią fala powodziowa, która zniszczyła między innymi budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II. W czerwcu, na prośbę dyrektora tej szkoły, zorganizowaliśmy zbiórkę środków czystości. Teraz pomogliśmy szkolnej bibliotece, której zbiory uległy prawie całkowitemu zniszczeniu. Za zebrane pieniądze (1037 zł) zakupione zostały podstawowe lektury szkolne.  Używane książki (cztery duże kartony) zostaną przekazane w najbliższym czasie.

 Wszystkim, którzy włączyli się do akcji pomocy, dla szkoły w Wilkowie, serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania dla klasy IIa (dzieci zebrały 117 zł) oraz Ve (sportowcy przekazali najwięcej książek, w tym wiele nowych, interesujących pozycji).

podziękowanie

SU


Miejsca Pamięci Narodowej w Siedlcach

były tematem pierwszego w tym roku konkursu historycznego w naszej szkole. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu na temat miejsc pamięci narodowej i wydarzeń , którym zostały poświęcone.  Pierwsze miejsce zajął Miłosz Markowicz z klasy 6a, drugie - Joanna Męczyńska z klasy 6b, trzecie – Latifa Alkubati także z klasy 6b. Uczniowie ci będą reprezentować naszą szkołę  w etapie miejskim konkursu. Wśród uczniów klas piątych najlepszy okazał się Paweł Turyk z klasy 5c.

Organizator


Poranki historyczne w Archiwum Państwowym

W ramach realizowanego w bieżącym roku szkolnym przedsięwzięcia edukacyjnego „Poranki historyczne” uczniowie klas: VIa, VIb  i V c w dniach 20,21 i 23 września przebywali na lekcji historii w Archiwum Państwowym . Obejrzeli wystawę Powiew wolności. 30. rocznica powstania Solidarności w Siedlcach, zgromadzone materiały archiwalne w interesujący sposób ukazują trudną współpracę „Solidarności” z ówczesnymi władzami województwa   i naszego miasta. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się fotografie i pamiątki przekazane przez osoby prywatne. Pani  prezentująca wystawę zainteresowała uczniów także materiałami Służby Bezpieczeństwa , która nie tylko śledziła rozwój ruchu związkowego,  niosącego „powiew wolności”, ale także szykanowała jego działaczy      i przygotowywała operację likwidacji „Solidarności”. Uczniowie z dużym zainteresowaniem przyglądali się archiwalnym eksponatom, ponieważ pokłosiem ich wizyty w archiwum miał być opis jednego z nich w zeszycie do historii. W drodze powrotnej spadające kasztany uświadomiły wszystkim nieuchronnie nadchodzącą jesień.

                   Org. Zespołu


Konkursy historyczne

W bieżącym roku szkolnym odbędą się następujące konkursy historyczne:

4 października 2010-Konkurs historyczny Miejsca Pamięci Narodowej w Siedlcach dawniej   i dziś

29 listopada 2010-III Ogólnopolski Konkurs Mitologiczny „KLIO 2010”

Zakres: mitologia starożytnych Greków i Rzymian

Listopad 2010-Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”

Zakres: historia Polski 966 r.-1945 r.

Luty 2011 –Konkurs historyczny

                Międzyszkolnej Ligi Przedmiotowej

                Zakres: historia Polski X-XIX w.

M. Biarda